Zadar, choć wśród chorwackich miast nie tak znany jak oblegany przez turystów Dubrownik, jest równie urokliwy. To miasto, które urzeka swoją architekturą, wspaniałym położeniem, ale też ciekawymi i niecodziennymi miejscami, z których warto uczynić punkty swojej wycieczki.

Najlepsza Europejska Destynacja, czyli Zadar

W 2016 roku Zadar pokonał 19 innych europejskich miast w walce o tytuł Najlepszej Europejskiej Destynacji w plebiscycie zorganizowanym przez znany portal Best European Destinations. Co sprawiło, że to 70-tysięczne chorwackie miasto wygrało z Pragą, Paryżem czy Rzymem? W moim odczuciu na to zwycięstwo składają się dwa czynniki. Po pierwsze Zadar zaskakuje. Po drugie – pozostaje przy tym bardzo kameralny, nie chełpi się swoimi atrakcjami, a pozwala z radością je odkrywać.

Architektoniczna perełka

Co tak zaskakującego odnajdziemy w Zadarze? Stosunkowo niewielkie portowe miasto okazuje się architektoniczną perełką, w której odnajdziemy ślady kultur, pod których wpływem przez wieki znajdowały się tereny zachodnich Bałkanów. Ruiny budowli z czasów Imperium Rzymskiego, barokowe pałace, romańskie i gotyckie kościoły – naprawdę jest co podziwiać.

Tak prezentuje się pod względem architektonicznym Zadar z lotu ptaka.

Woda i Słońce – żywioły Zadaru

Chyba jeszcze bardziej niż zabytki, zaskakują pomysłowe atrakcje. Absolutnym fenomenem są dwie z nich: morskie organy (Morske orgulje) oraz instalacja Pozdrav Suncu, co oznacza „Pochwałę Słońca“ lub „Pozdrowienia dla Słońca“. Oba zaprojektował ten sam artysta, Nikola Bašić.

Schody prowadzące do morza są elementem konstukcji organów morskich w Zadarze.

Konstrukcja organów znajduje się na nadbrzeżu, a dźwięk wyzwala w nich… morze. Muzyka wydobywająca się z morskich organów jest odzwierciedleniem aury i energii wody. Gdy morska toń spokojnie opływa półwysep, na którym położony jest Zadar, takaż jest i wydobywająca się z nich melodia. Zupełnie inny koncert daje sztorm…

Słoneczna instalacja zaciekawia turystów już w ciągu dnia.

Pozdrav Suncu to z kolei instalacja artystyczna złożona z 300 szklanych płyt, ułożonych w kształt okręgu o średnicy 22 metrów. Dzięki panelom solarnym w ciągu dnia w naturalny sposób gromadzą one energię, by, gdy zapadnie zmrok, wykorzystać ją do świetlnych iluminacji.

Im bliżej do zmroku, tym ciekawszy efekt daje Pozdrav Sunca.

Oba te miejsca, poza niezmiernie ciekawym efektem, mają ogromne znaczenie symboliczne: są łącznikiem między człowiekiem a naturą – wodą i światłem. Dzięki temu, że znajdują się w jednym mieście, symbolika ta jest nie tylko wyraźna, ale też bardzo spójna.

Zadar – wart poznania

Jeśli szukacie na odpoczynek takiego właśnie miejsca – urokliwego i pełnego niespodzianek, Zadar to pomysł idealny. W lipcu i sierpniu w każdą sobotę możecie rozpocząć swoją podróż do Zadaru w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Wylatując z Bydgoszczy o godzinie 16:40, już o 18:40 będziecie na miejscu, na lotnisku w Zadarze. Rejs powrotny wystartuje o 13:40 i wyląduje w Bydgoszczy o 15:40, również w sobotę. W dodatku ceny biletów już od 99 zł w jedną stronę! W ten sposób w zasięgu ręki macie plan na fantastyczne 7- lub 14-dniowe wakacje. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie na stronę PLB. Jeśli natomiast macie własne wspomnienia z Zadaru, podzielcie się nimi w komentarzach. 🙂

Author

Write A Comment